אדם רגיל (An Ordinary Man (2017


אני חובב צפיה בסרטים. אני רואה במדיום הזה כלי טוב להעברת מסרים ואיני רואה בו פחיתות לעומת קריאת ספרים. לאחרונה יצא לי לראות סרט מעניין העוסק בסוגיה שנויה במחלוקת והמראה את גיבור הסיפור בעין חיובית ואולי אפילו הירואית.

רק לפני שאמשיך בסקירה, מה אתם חושבים על פושעי מלחמה? האם תסכימו לראותם בעין חיובית מסוימת? האם תבינו אותם או רק תוקיעו אותם לדראון? האם תרצו לראות סרט בנושא?

אדם רגיל או אדם פשוט 2017 הוא סרט קשה רעיונית העוסק בגנרל סרבי נחמד פושע מלחמה שטבח באנשים שלא הגיע להם למות בגלל מעשיהם בזמן אחת המלחמות שהיו בשנות התשעים של המאה העשרים כשיגוסלביה התפרקה. וכעת אמשיך בסקירה עם מעט ספוילרים, ראו הוזהרתם.

הגנרל נמלט ממקום למקום כשהוא מאובטח על ידי קומץ נאמניו. הוא לא מוכן להתחבא או לעשות ניתוח פלסטי ולהסתיר את זהותו. כתוצאה מכך הוא זקוק להחליף מקומות שהות. המאבטחים לא יודעים מה לעשות. מצד אחד הוא רוצים לשמור עליו מהגעה לכל, ומאידך הם רואים שהוא טורח להסתובב בציבור ובכך המשטרה תעלה על עקבותיו.

הדהים אותי שאנשים במקום לנזוף בו על התנהגותו, אלו שזיהו אותו, פנו אליו ביראת כבוד וכינוהו 'גנרל'. חלק אפילו מעניקים לו מנחות. והוא גם מוצג כאדם מורכב, מצד אחד עבר בעייתי, ומאידך הוא טוב לב קשוח המציל אדם משוד גם במחיר שאולי לכן הוא יאלץ לברוח מהמשטרה. אדם של כבוד וסטייל. הוא לא לא מוכן לחיות כעכבר המתחבא, ולא לשנות את פרצופו שלא יזהוהו על ידי ניתוח. הוא איש של כבוד שרוצה להשאר כמו שהוא גם במחיר גבוה. ברם, הוא לא מעוניין להתפס ולכן חומק ממקום למקום ואם יבואו לתופסו הוא מצהיר שיעשה הכל על מנת שלא יתפסוהו חי. הוא לא יחיה בכלא.

לבסוף מאבטחיו חושבים שהם ישיגו לו בחורה נחמדה כמשרתת (העניין גרם לי לחשוב על הסוכנת של דוד – אבישג) וכך היא תעסיק אותו איה שהם נכשלו) שלא יברח להם ויצא להסתובב בין הבריות וכך אולי הוא ייתפס חלילה. הם מוצאים לו משרתת, והוא מגלה שמדובר ביתומה ללא משפחה, חברים או בן זוג. שקופה כמותו. שהרי הוא כיום מנותק מעולמו החברתי. וזו אמירה מוסרית נאה שבעצם מרמזת שאולי מי שחי לעצמו כשקוף הוא כמו פושע מלחמה נמלט. הוא מלמד אותה איך לבשל, משפר את אופנת הלבוש שלה ומשכנע אותה להסתובב עמה ברחוב כשהוא מתעניין בחייה וחולק עמה תובנות של אדם מבוגר. הוא גם מבקש ממנה לקחתו לעיירת הולדתו וזה בניגוד לדעתם של האחראים לשלומו. ולא ברור בקשר שלהם שנראה כמו דייט ארוך, האם הם בני זוג או שהוא ממלא אצלה דמות אב והיא דמות בת במקום ביתו שלא מתקשרת עימו.

כשהוא מתעקש ללכת לעיירת הולדתו וכשהוא מקנטר את החברה שנטשה אותו ולא מאפשרת לו לחיות, היא נוזפת בו שהוא כפוי טובה לחברים שלו ששומרים עליו ודואגים לו. ואז הוא עונה: נראה לך שסתם הרגתי את אותם אנשים, זה היה הלוואה על העתיד. אם כבר אתם חייבים לי. אתם ששלחתם אותי לדאוג לכם. אתם שהקרבתי את עצמי למענכם. יש כאן אמירה נדירה בחברה הליברלית שלנו, סוג של מתן הסבר לרצח עם הנתפס כטאבו יותר מרצח רגיל. הוא כאדם נורמטיבי ברמה מסוימת אומר נימוק שהוא הסכים לשלם מחיר ולהקריב עצמו למעם העם שלו.

לא אגיד הסוף, אבל אני חושב שמה שמעניין בסרט זו הדמות של הגנרל, הקונפליקט החברתי שלו, ההקבלה של האדם שחי מנותק מהחברה כאדם שחי בעונש מסוים והאומץ לדון בהסברים לפשע חמור כמו פשע מלחמה.

הסרט הוא אמיץ וחשוב לפי דעתי. כצאצא לנרצחים במה שמוגדר כרצח עם, אני חושב שרצוי לפי דעתי העניה להבין מה קרה לקרובינו ולאבותינו. והמסקנה שלי היא עדיין שאנשים טובים יכולים להרוג בהתאם לנורמות של החברה וטוב ורע זה לא עניין קבוע אלא יחסי. יכול להיות אדם נחמד ונדיב שיהרוג כי הוא חושב כך בזמן מסוים וזה לא הופך אותו לאנטי סוציאלי כמו 'מאפיונר' או עבריין רגיל אשר נמצא מחוץ לחברה, הפושע שלנו הוא בעצם אדם רגיל. וזו תמה אמיצה מעוררת מחשבה ורעננה על אף כל הכאב ואי הנעימות. צריך לדעתי לצלול ולהבין את הרוע שמפריע לנו. למעשה הסרט הזכיר לי את החטא ועונשו במובן מסוים, ששם הגיבור למעשה סובל מזה שהוא מנותק מהחברה, כלומר יש מחיר לחטא.

4 מחשבות על “אדם רגיל (An Ordinary Man (2017

 1. קמיליה

  א. פוסט מעניין.
  הוא גם עורר בי רצון לצפות בסרט זה.

  ב. הוא הזכיר לי את העובדה שרובם המכריע של פושעי המלחמה הנאצים (פרט למיעוט כמעט סמלי שנשפט במשפטי נירנברג או בודדים בתקופות מאוחרות יותר ) זכו לחסינות במדינותיהם. הם השתלבו בעבודות מכובדות ונהנו מחיי שלווה ורווחה עד שהגיעו לזקנה מופלגת.
  רק לאחרונה פורסם שהבת של הימלר, שהחזיקה בהשקפות נאציות עד יומה האחרון, הועסקה בשירותי הביון של גרמניה. בתוקף תפקידה – היא גם סייעה להשתלבותם בחברה של המוני נאצים אחרים. ידוע גם שה CIA העסיק, ביודעין, המוני נאצים בכירים.
  כנראה שמדינות לא נוטות להתייחס בחומרה למי שפעל ב"שליחות האומה". אלמנט המשותף הן לאוכלוסיית גרמניה והן לאוכלוסיית סרביה.
  מעט קשה לעכל זאת אבל תבוסתן במלחמה – לא שינתה את השקפות עולמם הבסיסיות.

  אם תרצה – אפשר להיזכר גם בהנמקות לפגל התמיכה העממית הנרחבת לאלאור עזריה (אם כי ההשוואה מעט בעייתית כיון שהוא הרג רק את אדם שתכנן, בדם קר לרצוח יהודים רבים ככל האפשר – ולפיכך קשה להשוותו למבצעי רצח עם).

  ג. במשפט "אנשים טובים יכולים להרוג בהתאם לנורמות של החברה … " הייתי מחליפה את המונח "טובים" במונח "נורמטיביים". כלומר, לא הייתי קופצת למסקנה שטוב ורע הם דברים יחסיים.
  אבל זהו כבר דיון פילוסופי על ההתייחסות הראויה לאנשים נורמטיבים בחברות / בתרבויות שאינן מוסריות, ולטיעון של פושעי המלחמה שאינם אשמים כיון שרק צייתו לפקודות שקיבלו. .

  אהבתי

  1. Georgvon1 מאת

   יפה שהרשומה שלי מצא חן בעינייך, קמליה. תודה על השיתוף.

   תודה גם על ההרחבה שלך שבאה להראות את ההבדל בין התנהלות אישית לבין שליחות בשם האומה.

   לגבי טוב ורע, מכירה את הרשומה שלי על מקס שטירנר? בכל מקרה, אני פועל לי העניין של מקס שטירנר.

   הנה הלינק: https://wp.me/p3yj7W-Cm

   אהבתי

 2. יואב בן חלב

  פושע מלחמה נחמד שטבח באנשים שלא הגיע להם למות? אני חושב שרצוי לפי דעתי העניה להבין מה קרה לקרובינו ולאבותינו.?
  יש הבדל בין להבין ולבין להזדהות. אם אתה לא יודע למתוח את הקו האדום יש לך בעיה נורמלית רצינית שמשפיעה עליך כל יום בחייך.
  ומעל הכל, זהו סרט קישקוש שהמטרה שלו למכור כרטיסים לא יותר. אל תחפש הגיון או מוסר השכל. לא מציאותי, אף אחד לא היה מתנהג בצורה כזו בחיים. זה נשמע סיפור הזוי. מתסריט הוליוודי לא תמצא הרבה יותר מאשר בידור ופילוסופית רחוב.

  ממליץ על הספר אבשלום בני מאת ספרינג הווארד שמדבר על נושא דומה

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.