אוטונומיה חרדית – "אוטונומיות"


לאחרונה החלו לשדר בהוט סדרה בשם אוטונומיות, הסדרה עוסקת במצב שבה הטריטוריה הישראלית הפכה לקונפדרציה שבה פועלות שתי אוטונומיות, טריטוריה חילונית וטריטוריה עם חוקי הלכה. והנה מעט הגיגים שלי בנושא.

לא צפיתי בסדרה עדיין אז לא אוכל לדבר על הסדרה. ברם כן אוכל לדבר על התופעה של שתי מדינות לשני עמים, החילונים והחרדים. זה עניין פשוט שעמים נוצרים ונמוגים וכך כן אין מניעה שיום אחד העולם יכיר בכך יש כמה עמים יהודים כמו שיש כמה עמים גרמאנים.

יש שיגידו שמצב של מדינה או כל שלטון עצמי חרדי זה חלום בלהות לא ריאלי. ואם זה יקרה אז החרדים יהפכו מותאמים יותר לחיי המודרנה ובעצם לא יהיו חרדים כל כך אלא חרדים מודרנים או כעין דתיים לאומיים.

ואני חושב שניתן ללמוד מאירן שכן יש חיים מותאמים לעולם ושלטון המקדם אדיקות דתית יותר מפעם, כך שחרדיות יכולה להקצין גם כשהחרדים יהיו בשלטון ואם כך אז לכאורה גם להשאר כמות שהם. בנוסף שחיים מותאמים לתנאים הכלכליים לא שוללים את הזהות החרדית. חרדים רבים עובדים בהתאם ליחסים הכלכליים ובהתאם לצורך התרבותו-הדתי שלהם.

ייתכן מאוד שהסיבה שחרדים מתרחקים מפן מסוים של החיים המודרנים זה בגלל הרצון להיבדל מהחיים החילוניים. ובמקום שתהיה הפרדה וכבר לא יהיה חשש מהאיום החילוני, הם יקדמו אלטרנטיבה. יהיה משטרה חרדית, צבא חרדי, פועלים חרדים ועוד.

אני מאמין שהרבנים יוציאו פסקי הלכה מותאמים למצב שהחילונים כבר לא יהוו איום. זה כמו שהחסידים יותר עובדים מהלא חסידים ואף אחד לא אומר שהם לא חרדים וזה כמו שספרדים עובדים יותר מהזרם הליטאי ואף אחד לא אומר שהם לא חרדים. לא כל החרדים לא עובדים, אז אולי הם נגד אקדמיה חילונית, אבל יש מספיק הכשרות לחרדים שהרבנים תומכים בהם. במצב שאין לחרדים חשש של השחתת המידות והדת על ידי החברה החילונית יצאו פסקי הלכה שיעדיפו לבחור דווקא את הצדיקים הגדולים למשטרה ולצבא. וכן יצאו הנחיות שמותר לעבוד ושאסור לעבוד בשחור ועוד.

למעשה יש כאן שתי סוגיות: א. היתכנות המדינה החרדית. ב. האם העניין רצוי.

אני עונה בחיוב על שתי הסוגיות. העניין ריאלי גם אם יהיה לו מחיר של עוני יחסי. וכן העניין רצוי, אני חושב שטוב לנו, לחרדים ולחילונים אם יהיה פיצול. כל אחד יחיה באזור מחייה שלו. יהיה כך פחות חיכוכים, החילונים פחות יסבלו מאי הזדהות עם חוקים דתיים שהחרדים משמרים. וכן השחרור לחרדים יוכל לקדם תרבות חרדית וחיים חרדים חופשיים מפחד החילוניים.

מעניין יהיה איזה מודל של מדינה חרדית תהיה, האם מדינה חרדית נוקשה מאוד או משהו ביניים, או בכלל קואליציה עממית של חרדים שבה בעצם יהיה חופש גדול לחרדים כל עוד הם מקבלים 'פתווה' מרב שמגבה את מעשיהם גם אם הם חרדים מודרנים ובעצם חיים חיים מערביים לכל דבר כמו החו"לניקים.

אוקיי, זה מה שיש לי עד עתה להגג בנושא.. כעת צריך למצוא זמן ולראות הסדרה ולבדוק את החוויה הזו.

אתם מוזמנים לקרוא את פיתרון שתי המדינות של תמריץ, פה.

15 מחשבות על “אוטונומיה חרדית – "אוטונומיות"

 1. אֲ. הַגִּלֹנִי

  מה יקרה למדינה יהודית חילונית? היא תאפשר ללא חילונים להגיע שלא מכוח חוק השבות? כמה זמן היא תהיה יהודיה? האם יקיימו חגים? חוקי מסורת יהודים?
  הסידרה נראת איזו גירסה לשילטונות טולטליטארים עתידיים שהולבשו על היהדות.

  אהבתי

  1. Georgvon1 מאת

   אני משער שמדינה חילונית תנסה לעבוד לפי המודל הגרמני או הצרפתי או האמריקאי בענייני דת ומדינה.

   בגרמניה נהוג חוק שבות מסוג אחר. אני משער שבשלב ראשון יהיה חוק שבות משיקולים שונים. אחר כך יהיו קריאות שזה גזעני, ואז יעצרו ההגירה. לא חושב שתהיה בעיה לקדם בשלב ראשון מסורת. אם כי, אני משער שיהיה מהדורה שתחשב פחות דתית מהמתרחש כיום.

   הסדרה באמת מוגדרת כדיסוטופיה. ויש האומרים אפילו הראשונה…

   אהבתי

 2. ohris

  המהפכה החומיינית, כטבעה של מהפכות – היא חטיפת השלטון. מה גם שהרבה משותפי המהפכה (קומוניסטים איראנים אתאיסטים שהתנגדו לשאה) הושמדו ע"י האליטה הדתית שתפסה את השלטון. אירן זה לא כאן – נראה שהעם מרוצה מהשלטון – וממשטר דמוקרטי למשטר דיקטטורי נראה לי פחות סביר שתהיה מהפכה. באירן החליפו שלטון טוטליטארי אחד (גם אם ליברלי) באחר.

  אהבתי

  1. Georgvon1 מאת

   אכן היה שם חטיפת שלטון וכנראה ההיתכנות לא גבוהה עקב ההרגלים שלנו לנורמות דמוקרטיות.

   מה שבאתי להביא מאירן זו ראיה לכך ששלטון דתי יכול לשרוד.

   אהבתי

 3. max maxmen

  טוב. דבר ראשון לא יהיה אף פעם משטר חרדי, זה פשוט נגד כל הבסיס החשיבתית של היהדות.
  ביהדות נאמר למשל "אין אדם נעשה שוטר מלמטה אלא הכריזו עליו רשע מלמעלה". ואם תבינו את עומקם של דברים, תבינו למה לעולם לא תהיה משטר חרדי\יהודי.

  במחשבה שניה אולי אני כן הסביר בקצרה את העניין.
  ההנחה התורנית\יהודית היא שיש אימון באדם שהוא צלם אלוהי. ולכן האדם לא צריך שוטר\משטר\גננת.
  מתי צריך שוטר\משטר וגננת ?! ששרלטניים מעוניינים לנהל את בני אנוש לא על פי הצדק והמוסר והערכים. כלומר להעמיד את כל בני אנוש ולהעמיד את כל המוסר והערכיים השקריים, "על כוח האקדח".

  לא רק זה, כל הנברא בחברה משטרית, באמת נברא עם האיום של השוטר והמשטר, ולכן הוא באמת חושב כך וכך מחנך את צאצאיו. כלומר האדם לאדם זאב, זה תוצאה ישירה של המשטר והשוטר והגננת.

  כלומר זה התורה דורש את חירות האדם + הטבע, לא רק בגלל החירות של האדם, רק בעיקר בגלל אישיותו של האדם. התורה והיהדות רוצה שהאדם יהיה טוב מעצמו ומדעתו ולא בגלל השוטר והגננת.
  ולכן לעולם החרדי\היהודי לא יקים עליו משטר\שוטר. (אלה שיעשו זאת, הם – כפי שאתה אומר – לא חרדים\יהודים. אבל תמיד יישארו כאלה שלא יתפתו לכך ונצח ישראל לא ישקר = היהדות תמשיך להתקיים לדורי דורות)

  לגבי הראליה:

  לא תהיה מלחמת דת בין החרדים לחילוניים. פשוט תשכח מיזה, כי אין כאן שתי אידאולוגיות. החילוני והחרדי תמיד יהיו פרקטיים אחד מול השני כמו היהודים מול הגוים בכל ימי ההיסטוריה.
  מה שכן יהיה לדעתי, "מלחמה של הלאומניים מול החרדי\היהודי". כי כאן יש שני אידאולוגיות (אחת עבודת אלילים = לאומניות, ואחת הלוחם האולטימטיבי ההיסטורי נגד אלילות), כאן יש מלחמה על ההגמוניה, כלומר בידי מי היהדות ? בידי החרדי או בידי הלאומניים.

  התוצאה של המלחמה הזו, לא תהיה כפי כותבי הסדרה הנ"ל. הם לא מסוגלים להבין מה תהיה התוצאה.
  התוצאה של המלחמה תהיה כמו בכל ההיסטוריה של היהדות והיא: "שלטון\כובש זר יבוא לעשות כאן סדר".
  מי יפסיד מיזה ? לא החרדים\היהודים (הרי אצל החרדים\היהודים כנ"ל כל המשטרים זה גלות האדם, במילא מה לי משטר זר ?! ההפך הנכון משטר זר תמיד יותר טוב ממשטר של אחים אכזריים), רק דווקא הלאומניים, כי הם יפסידו את כל הבסיס שבבסיס של האידאולוגיה שלהם, ואז הם יכחדו כמו כל הלאומניים בכל ימי ההיסטוריה האנושית. כי שהלך האידאולוגיה, הלך הישות הלאומנית הדמיונית.

  אהבתי

  1. Georgvon1 מאת

   ליהודים שומרי מצוות היה במשך שנים רבות שלטון עצמי בדרגה מסוימת, בית ראשון, בית שני, מרד בר כוכבא ואוטונומיה דתית מטעם השלטון הנוצרי (לגבי המוסלמים איני יודע). היו מלקים, היו מענישים והיו הורגים. מדוע שכיום זה ישתנה?

   Liked by 1 person

   1. max maxmen

    כי למדנו משהו (רק כלב שב על קיאו), מרד בר כוכבא דרש כקרבן עשרים וחמש אלף תלמידי ר' עקיבא.
    משטר תמיד הוא על חשבון רווקינו ורווקותינו. והיהודי שואל את עצמו, בשביל מה כל עמלינו (שזה הבנים\ות) אם המחיר זה עמלינו עצמן ?!
    במיוחד שהשליט האמיתי על בני אנוש (באלפיים שנים האחרונות) הוא אליל הכסף והקניין, אז בשביל מה משטר וארץ אם אפשר פשוט לקנות קניין ולקנות אוכל כפי שאברהם אבינו עשה וקנה אפי' קבר בשביל אשתו בארץ ירושתו.

    יהודי הבל שבע שבועות בכל שנה = ספירת העומר, בכדי שנזכור למה נהרגו עשרים וחמש אלף תלמידי ר' עקיבא.
    הם נהרגו על משיחיזם ריקה מתוכן, בדיוק כמו היום. הרי דווקא הלאומן היהודי המודרני, דוגל בקפיטליזם חזירית שזה אומר אין לך כפרט ירושה במילא ארץ ישראל לא שלך. אז למה להקריב את רווקינו ואת רווקותינו על משהו שקרי ?

    לסיום: עם הספר כתב הכל במשך כל ההיסטוריה בכדי שנלמד משהו. למדנו מה קרה שדרשנו מלכות, שדיי מיד נקרע המלכות ואחרי שנים של סבל, איבדנו עשרה שבטים שלמים (כי לא רצינו להיות תחת כובש זר = הריגת גדליה שגם על זה יש לנו צום מיוחד שהיתה שבוע שעבר. הצום הזה הוא גם כן שנזכור לתמיד למה הפסדנו את הארץ ואת עשרת השבטים). אחרי שחזרנו לבית שני, אותו סיפור. הגיעו כובשים זרים והלאומן הקריב הרבה דם עד חורבן בית שני ואחריו.

    בקיצור, לא חוזרים על טעויות שוב ושוב. אלפיים שנה לא חזרנו על כך, ואין סיבה רציונלית לחזור שוב על הטעות.
    היו רוחות לאומניות בתקופת ההשכלה, חלק מהיהודים התפתו להקים משטר\ריבון בארץ ישראל על גבי רווקיהם ורווקותיהם. מה שמטריף ביותר שהם אימצו לעצמן את דת הקפיטליזם ששוללת מראש את הלאומניות ומקדשת את אליל הקניין ואליל הכסף. ככה שכל הקרבת צאצאינו למולך היא פשוט לריק.

    אני רוצה שתסתכל על התמונה כמו שאני מתאר לך את זה כאן, ותגיד לי אתה האם אפשר שאיי פעם החרדי יקים עליו משטר\ריבון ? (כל זה, תמונה רציונלית גרידה שלא מאפשר משטר יהודי\חרדי. תוסיף לזה את החשיבה היהודית מאז אדם וחוה והאבות ומשה רבינו עד שמואל הנביא. ותוסיף לזה את ההיסטוריה היהודית מה היו התוצאות של הקמת משטרים יהודיים. המסקנה: אין סיכוי !!!)

    אהבתי

    1. Georgvon1 מאת

     יכול להיות שמדינה חרדית תהיה בהסכמה של החילונים. בכל מקרה, גם בלי הסכמה, אם בעלי הכוח ירצומזאת זה יקרה גם על חשבון חיי הצעירים.

     אהבתי

 4. פינגבק: שוטר מלמטה = רשע מלמעלה – מהפכה מחשבתית חברתית

 5. בזוקה ג'ו

  רק אדגיש שבכל המדינות טראמפ קיבל יותר קולות מקלינטון מלבד קליפורניה

  זו היתה תשובה שלך באתר תמריץ, זו תשובה מצויינת, אתה על פי רוב לא מגיב וכשמגיב נותן הערה מצויינת, למרבה הצער אין שם אף אחד שמקשיב כבר להגיון

  Liked by 1 person

 6. ירושלמי

  אתה מתעלם מכך שכך במדינה החרדית יהיו חרדים שירצו להיות פחות חרדים ואחרים שיקצינו ושוב החברה לא תהיה הומוגנית. אירן היא דוגמה למדינה בה השלטון כופה שמרנות דתית על אוכלוסיה שלא מעונינת להיות חרדית

  אהבתי

  1. GeorgVon1 מאת

   א. יהיה כפיה באזור החרדי בהתאם למה שהם ירצו, נניח כפיה על לבוש והתנהלות במרחב ציבורי ומניעת חופש המסחר.

   ב. האזור החרדי יכול לאפשר לאלו שרוצים לעזוב, לעזוב. וכן למנוע מבעלי תשובה לבוא ולהביא תרבות חילונית. צעדים אלו יחזקו ההגמוניה.

   אהבתי

 7. ירושלמי

  האם למדינה החרדית יהיו גם מדעני גרעין? האם היא תחזיק גם משטרה חשאית ? משטרת צניעות? האם מפלגה שלא תקבל הכשר מהרב הראשי תוכל להציע את עצמה? מי יבחור את הרב הראשי? מה יקרה לחרדי הומו במדינה הזו? האם יצטרך לוותר על אזרחותו?
  ההשוואה לא כל כך פשוטה. המשטר אירני לא מצליח לשלוט כי מדינה דתית זה לא באמת פתרון. גם בסעודיה כבר לא הכל נעשה על פי חכמי ההלכה.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.