הבוטים נוהרים לקלפיות – מדוע הימין פגיע יותר להתנשאות השמאל ולא הפוך?


לפני הבחירות התפרסם בידיעות אחרונות שגורמים מסוימים אולי אוהדי ליכוד הם בעצם בוטים שהליכוד מפעיל,

"כך פועל מערך עצום של חשבונות מזויפים למען קמפיין הליכוד

הרשת הזו הפיצה יותר מ-130 אלף מסרים, לחומרים שפרסמה נחשפו הישראלים 2.5 מיליון פעמים ומטרתה אחת – להלל את נתניהו ולהפיץ מידע כוזב על יריביו, ובראשם גנץ. חשיפת "ידיעות אחרונות" ו"ניו יורק טיימס", המתבססת על דו"ח "פרויקט הבוטים הגדול", מגלה את השיטה. הליכוד: "המפלגה לא קשורה לרשת"

העניין מגוחך משום שיש מסורת ארוכה של משתמשי רשת חברתית בעלי חזות מומצאת וזה לא הופך אותם לבוטים ואם יש להם דעה פוליטית מדוע שלא יפיצו זאת.

חלק ממשתמשי הרשתות החברתיות שהוזכרו הגיבו לתקשורת כך:

"הבוטים מגיבים לטענות: "תביעת דיבה בדרך"

לאחר שתחקיר "ידיעות אחרונות" חשף כי הליכוד מפעיל רשת של "בוטים" שמפיצים מסרים התומכים ברה"מ, משתמשי הטוויטר שנטענו כחשודים הכחישו את הטענות נגדם: "אני לא בוט, אני אמיתי, חי ונושם". אחרים זעמו: "התביעה בדרך"."

הליכוד הוציא סרטון נחמד בתגובה לדיווח הלא מוכח הזה שמשפיל אוהדי ליכוד ברשתות החברתיות:

הנה תמלול:

"הם קוראים לכם, למצביעי הליכוד, 'בוטים'" נאמר בסרטון. "הם לא יאמינו כמה 'בוטים' פעילים בליכוד: 985,408 מצביעי ליכוד בבחירות 2015. ב-9 באפריל ה'בוטים' נוהרים לקלפיות. לא ניתן להם להפיל את הימין".

יאמר לשבחו של הליכוד שהוא שם בפרסום חרדי שמצביע מחל וזה יפה ונחמד.


משום מה, אולי בגלל אווירת המאבק בבחירות – של אנחנו מול הם, צד מסוים נופל לזלזול בצד השני. וזה סביר ונהוג.

נשאלת השאלה, הרי גם הימין מזלזל בשמאל, ואם כן מדוע אין חלק בשמאל שעושה דווקא לימין כמו שניתן לראות בסרטון של הליכוד או כמו שהיה אם "אני אספסוף גאה או פרשיית הצ'חצ'חים?

האם ניתן להגיד שהזלזול מן הצד הימני הוא שונה מהזלזול מן הצד השמאלי?

אני לא בטוח בכך. אני חושב שהשמאלני יודע שהוא בשקיעה, כלומר היה לו את החלק שלו בשלטון ויש לו עדיין שליטה הגמונית מסוימת לפי רבים, ואז הוא מרגיש חזק, ובפרט שהשמאלני הממוצע מבוסס יותר מן הימני הממוצע. וכשהימין מזלזל בו הוא רואה בזאת זלזול של חלשים ולא דבר שמפריע לו. הוא לא מרגיש שהימני איני מקבלו כשווה בין שווים, אלא הפוך, הימני רוצה להורידו מעליונותו. בעצם הוא מוחמא מהתנגדות הימני כלפיו במובן מסוים.

לעומת זאת הימני בארץ היה צריך להיאבק נגד השמאל, למשל במקום העבודה בלי פנקס אדום ועוד. ואם הוא ימני מזרחי, אז גם נגד הקיפוח והבוז הממוסד.

ולכן הוא, הימני הממוצע, עדיין לא מרגיש שהוא הגיע לשובע. הוא חושב שהצבא עדיין שמאלני, בג"צ ועוד מוסדות של המדינה. ממילא כשמזלזלים בו, הוא לא חש שמתייחסים אליו כשווה בין שווים. לא מכבדים את דעתו וחולקים עליו, אלא הופכים אותו לאנטי נאור, לאדם רע ולא מתורבת וכדומה. זה גורם לאנטי חזק לצד שמזלזלים בו.

עד כאן הכל נשמע טוב ויפה, אולם אם כך, מדוע הערבים בארץ שחיים בתחושת קיפוח ובמאבק לא עושים דווקא לממשלות הימין ומצביעים למה שנחשב גוש השמאל?

אין לי תשובה ברורה עדיין. אני עדיין חושב ופתוח לקבל רעיונות, אולם אולי הערבי יודע שכל עוד יש בעיות ביטחון במדינה שהוא מהווה בעיית ביטחון ולכן אינו יכול לצפות ליחס הוגן שיקבל בעקבות הצבעה של דווקא נגד הימין, ובפרט שהשמאל לא מתייחס אליו הכי טוב במיוחד. וביחוד שדווקא נתניהו הימני הקיצוני בעיני השמאל הוא זה שהשקיע במגזר הערבי יותר מאי פעם. כך שאין פלא אם אחוז המצביעים הערבי ימשיך לרדת תחת שלטון נתניהו, שהרי אולי נתניהו דואג לו יותר מנציגי המגזר שלו.

 

13 מחשבות על “הבוטים נוהרים לקלפיות – מדוע הימין פגיע יותר להתנשאות השמאל ולא הפוך?

 1. יעקב

  לגבי הצבעה במגזר הערבי זה תלוי בכמה גורמים ובניהם המצב של הרשות ככל שהמצב של הרשות הפלסטינית טוב יותר יש להם אמונה שממשלת שמאל תתן לרשות יותר ועליית ממשל. שמאל תלויה בהצבעה שלהם ומאידך רשות חלשה לא ישנה מי בשלטון בישראל .
  סיבה נוספת היא בירושלים הציבור הערבי המצביע למפלגות הערביות מנציגיו בכנסת , בכנסת היוצאת היו למשותפת 13 נציגים ולטענם לא השתנה כלום . נוסף על הפלג הצפוני שמטיל חרם על המצביעים לאנשים מפחדים לממש את זכות ההצבעה עקב כך

  אהבתי

  1. Georgvon1 מאת

   יעקב, א. לא ידעתי שערבים רבים מצביעים רק בקשר למצב הרשות הפלסטינית, זה דבר חדש לי.
   ב. לא ברור לי מה התכוונת לגבי ירושלים, בכל מקרה רוב ערביי ירושלים אינם זכאים להצביע.

   אהבתי

 2. lukas

  השמלאני הממוצע חושב שהוא חכם יותר. אתה יכול לראות את זה בטענות באתר תמריץ שם הוא ינעץ צפרניים ויצעק כמו ילד קטן, אבל אנחנו חכמים יותר משכילים יותר. זו חלק מהפרופגנדה ושטיפת המוח ליצור התנייה, אם אתה מצביע ימין אתה צ'חצ'ח. גם באמריקה

  הערבים מצביעים, למפלגה שרוצה לזרוק אותנו לים, זה היצוג שלהם והיצוג כזה כי הוא גורף ככה הכי הרבה קולות. כל אלו שלא מצביעים מרגישים פה זרים, לא במדינה שלהם ולכן הם לא טורחים ממש כאילו שאתה לא היית מצביע בהודו

  אהבתי

  1. Georgvon1 מאת

   לוקאס, זה לא מסביר מדוע הימני הממוצע פגיע יותר.

   את הזרות אני מבין, ברם אני חושב שזה היה נגמר אם לא הייתה בעיית ביטחון שנותנת תירוץ לשמאל להדיר אותם ולהם להבין שמוצדק שהם סוג ב' בארצם.

   אהבתי

 3. י.ד.

  השאלה שלך הטרידה אותי מאד וחשבתי על תשובה. הסיבה שימניים חשופים יותר חהתנשאות היא בגלל שהשמאל לא מניח שהם באמת סובייקטים אוטונומיים. היחידי שאולי חושב כך הוא אביעד קליינברג. השמאל לרוב סובר בעקבות מרקס ויורשיו שאנשים הם בעלי תודעה כוזבת; בובות המונחות על חוט המנוהל על ידי גורמים גדולים. כתוצאה מכך הימני מעולם לא מכובד על ידי יריביו. מבחינתם הוא תמיד שטוף מוח בעל תודעה כוזבת. זה לא תמיד היה כך אבל בימינו זה כמעט לגמרי כך. כמובן שאם זה נכון אז גם השמאל הוא תודעה כוזבת אבל מרבית השמאלנים לא חושבים ככה. הם בטוחים שהם סובייקטים אוטונומיים. לכאורה הימנים גם סוברים ככה שהרי הימנים לא מאמינים בתודעה כוזבת (חוץ מחלק מהדתיים לאומיים והדברים ארוכים). אולם כמו שאומרת המשנה "איזהו מכובד המכבד את הבריות" – העובדה שהשמאל מכבד ימניים הופכת אותו ללא מכובד בעיני הציבור.

  Liked by 2 אנשים

    1. Georgvon1 מאת

     אשמח לקרוא. אז יש בינינו מחלוקת קטנה. אתה אומר שהשמאל הסוציאליסטית רואה בעמדת רבים בימין תודעה כוזבת וזה בעצם לועג להם ולוקח להם את הכבוד וההערכה לדעתם האישית. אני טוען שהמקופח מרגיש שלא הגיע למקומו ושהשמאל לא רואה בו עדיין שווה בין שווים. אני מסביר גם את התחושה של ימנים אשכנזים עשירים שההסבר לתודעה כוזבת לא חל עליהם כמו על הפרולטריון.

     אהבתי

 4. max maxmen

  בישראל במיוחד, ימין ושמאל הם פרדוקסליים. ראו "הבוחר הישראלי – הדמוקרטיה הבלתי אפשרית"
  לגבי הערבים:
  בוודאי, מדינה קפיטליסטית טוב למיעוט ולכן הערבי אמור היה להצביע ביבי\ימין. והערבים מאוד מאוד מודעים לעניין ולכן באמת הם נמנעים מלהצביע.
  תשמעו כאן https://www.youtube.com/watch?v=XjGPfBHolTs
  בדיון אקדמאי במכון ון ליר (ניאו-ליברליזם ומדיניות ההפרטה בישראל: השפעתם על הדמוקרטיה, על השוויון ועל הפערים החברתיים | רב-שיח) בדקה 1:08:00
  והיות שכך – שהימין מטיב עם הערבים, בא חוק הלאום כביכול לעצר אותם. אז מה, האם יצביעו שמאל ? הם לא יכולים הרי תחת השמאל הם סבלו. מכאן הנמנעות שלהם בבחירות האחרונות ואפי' בבחירות הקודמות.

  מה שאירוני בכל הסיפור של מדינת ישראל שדווקא החרדי סובל מכל הכיוונים. כי מצד אחד הוא מיעוט שזה אומר, הוא אמור להרוויח מיזה שהימין בישראל הוא קפיטליסט, כמו הערבי שהוא מיעוט כנ"ל. מצד שני הוא לא באמת מיעוט כי הוא חלק מהרוב היהודי חלק מהרוב של המדינה חלק מהמשטר. כלומר הוא לא צריך את הקפיטליזם כי הוא קרוב לצלחת. ואז הרוב במשטר נגדו (מיעוט יהודי\חרדי מול רוב יהודי חילוני ודתי) ככה שאין לו גם מהצלחת ואין לו גם מהקפיטליזם כמו הערבי. בקיצור החרדי יוצא קרח מכאן ומכאן.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.