סלומון טקה – מחשבות לאחר מותו


מבדיקת הכדור שהרג את סלמון טקה, האתיופי שמותו הצית מהומות והפרות סדר בימים האחרונים, נמצא שהקליע היה מעוך, עניין המעיד שהוא לא כיוון לעברו, אלא על הרצפה. לא שיטור יתר, לא גזענות, אלא הגנה עצמית ותאונה.

ביום ראשון, ה-30 ביוני 2019, בשעה 20:08 ובסמוך למועדון "נירים" בקריית חיים, בו מועסקים צעירים מהעדה האתיופית, נורה סלומון טקה על ידי שוטר שהיה בלבוש אזרחי. בתחילת האירוע, התפרסמו גרסאות שונות. חלק מעדי הראייה לאירוע סיפרו כי השוטר שאל את סלומון וצעיר נוסף אם הם מעורבים בשוד, וכשאלו נמלטו, הוא רדף אחריהם וירה בסלומון. לעומת זאת, גרסת השוטר הייתה שהוא נכח בסביבה עם אשתו וילדיו כשהבחין בקטטה בין צעירים. לדבריו, כשניסה להפריד ביניהם, הם החלו ליידות לעברו אבנים, והוא, שחש סכנה מיידית לחייו, ירה באקדחו. בחקירתו במח"ש בחשד להריגה, מסר השוטר כי הכדור ניתז מהקרקע ופגע בסלומון בחזהו. השוטר שוחרר למעצר בית. – מויקי

הסיפור לפי הגרסה באתר וואלה הוא שקצין המשטרה יצא עם משפחתו לגינה ראה כמה נערים מכים נער אחר והוא פנה אליהם שיפסיקו. השוטר היה לבוש אזרחית והם לא ידעו שהוא שוטר. הם החלו לריב עימו והוא עזב אותם. לאחר שהוא חזר למשפחתו הם החלו לזרוק אבנים לעברם. השוטר התקשר למשטרה וחיכה לעזרה. השוטר נפגע מהאבנים בגופו ואפילו קיבל פגיעה קשה בפלג גופו העליון. השוטר חש סכנה לחיים וירה לעבר הקרקע ולא באוויר מכיוון שהוא היה בגינה בשטח מאוכלס. הקליע מהקרקע פגע בסלמון טקה והוא נהרג.

לעדה האתיופית האמת לא משנה בשעת כאבם או משיקולי אינטרס, והם החליטו לא להמתין לאימות גירסתו של השוטר ואצו להפגין ולעורר מהומות. אני מבין אותם הם חשים שהמדינה ובפרט המשטרה עושה להם עוול. ברם הם בחרו להפגין על מקרה לא נכון, מקרה שלא נותן להם כבוד. עצוב מאוד. חבל, הם יכלו לחכות לשעת כושר אחרת וכך לקדם את הדמוקרטיה וזכויות הפרט בישראל.

למעשה השוטר גילה, לכאורה, אם גרסתו נכונה, אחריות אזרחית ולא חלם שכך הם יתנהגו כלפיו. השוטר טען שהוא חשב ששני צעירים מבצעים פשע בצעיר שלישי ואם כן מה היינו אומרים אם שוטר היה ליד אירוע פשע ולא מנע אותו?


חבריו של סלמון טקה מספרים על ירי השוטר בחיפה

בקטע מגוחך המשפחה והעדה מקשיבה לנערים שמספרים סיפור מעניין, הקשבתי לילדים המתארים באופן לא ברור (יש שם מחלוקת לגבי האבן, הנער הגדול מכחיש והקטן מודה) מה היה לפני ההרג של סלמון טקה. הם אומרים שבסופו של דבר הוא ניסה לירות בילד לבן ובטעות ירה בשחור. אם כן, אם אתם מאמינים לנערים, היכן הגזענות?! יש שטענו שהמחאה היא על אכיפת יתר? ברם במקרה הזה הוא חיפש נער לבן וסלמון טקה התערב, לא חיפשו אותו. היכן הגזענות של המשטרה או של השוטר פה? איפה ההיגיון של המפגינים?!

בנוסף, עדיין לא ברור לי מאיזה מוצא השוטר. מזאת שראיתי שהוא הוגדר בדרגת איום גבוהה, זה גרם לי לחשוב שאולי הוא אתיופי בעצמו וגר בסביבת ההרוג.


שיטור יתר האמנם?

יש האומרים שהיה שם שיטור יתר ולא רצח בדם קר וזה מה שהוביל להרג המצער של סלמון טקה. ואם כך נשאלת השאלה:

למה -נערים-אזרחים מתנפלים על שוטר עם אקדח? כנראה כי הם ידעו שהוא לא יירה בהם. אבל אם הם אתיופים, הם אמורים לחשוב כמו שכתוב בחלק מהעיתונים שיש סיכוי גבוה שהוא יירה בהם?! לפיכך נראה לי שהם חשבו שהוא לא יירה בהם על אף שהם אתיופים. כנראה, הם יודעים שיש הוראה של המשטרה להתייחס בעדינות יותר לפושעים אתיופים כמו שנהוג בארה"ב לגבי שחורים. ואולי גם הקלות בשיטור מעודדים שם פשע. וכך בשם הנחמדות אנו הורסים להם את הנוער. אני לא השתכנעתי על שיטור יתר ואתם מוזמנים לתקן אותי. בכל מקרה כשמרן, אני חש שהאחריות היא לא על המשטרה-המדינה, אלא גם על המשפחה ועל התרבות המקומית ועל הפושעים עצמם מחנכים או מקבלים החלטות בניגוד למוסר המקובל ואז הולכים לכלא.


הגיגים על הפגנות האתיופים והחרדים

היו אמש שתי הפגנות: של אתיופים | וחרדים – השחורים של החברה הישראלית. להפגנה אחת קראו הפגנת האתיופים ולאחרת, הפגנת החרדים. חרדי אחד אמר לי שחשוב להגיד שהעדה האתיופית מאוחדת בתמיכתה בהפרת הסדר שהייתה אמש. לעומת זאת רוב החרדים התנגדו אמש להפרת הסדר של ה'פלג הירושלמי'. לכן יש הבדל בין משמעות המונח הפגנת האתיופים לעומת הפגנת החרדים. ההפגנות האתיופים הכוונה הכוונה של רוב העדה. לעומת זאת הפגנת החרדים, זה אומר שחרדים מסוימים הפגינו – לא רוב.

ולכן הוא הציע בהומור שבהתאם לכך במקום להגיד מצעד הגאווה של ההומואים, נגיד מצעד החילונים ונגמור עניין או במקום הפגנה של מצביעי מרץ, נגיד הפגנת החילונים. אמר טוב.

אוסיף, ששתי ההפגנות נכשלו. הרעיון הוא שההפגנה של האתיופים תהיה הפגנת זכויות האזרח ותחבר את כל העם בישראל יחדיו אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד, והפגנת החרדים תהיה הפגנה בעד זכויות האזרח או האדם או חופש הדת של כל האזרחים במדינה וכך נקדם עולם טוב יותר. בפועל נוצר מצב שהעם פשוט שונא את המגזרים האלה ולא מזדהה.


מי מרוויח מן ההפגנות הללו?

הפגנת האתיופים מזיקה לקידום העדה האתיופית בעוד שהפגנת החרדים מקדמת את הפלג הירושלמי שבכך הם גורמים לחילונים לשנוא את החרדים ולהתנהל בהתאם. ואז יש פחות השתלבות וחילון של החרדים הלא מפגינים. חרדי שיקבל נאצות עלול להתחזק בדתו, חרדי שיראה חרדי אחר מקבל מכות ובפרט אם זה בלא עוול בכפו, אלא עובר אורח תמים עלול אפילו לערוק צד לפלג הירושלמי. ואם המשטר הישראלי יתקפל מחמת ההפגנות אז מנהיגי הפלג הירושלמי צדקו\ וניצחו את האויב החילוני והפלג הבני-ברקי טעה ויאבד מיוקרתו. וכך בעצם התנהלות לא נכונה של המשטרה מקדמת את הצד הקיצוני בחברה החרדית הלא חסידית ובעצם משרתת את מטרותיהם.

לפיכך נכון לעת עתה, עמדתי בנושא שחבל שהאתיופים לא חיכו לשעת כושר מתאימה יותר לקדם את עדתם. אני לא בצד שלהם בסיפור הזה ונוטה לכיוון צד השוטר וחבל, רציתי דווקא להיות בצד שלהם ולחוש נאור. אני כמובן פתוח לשנות את דעתי.

 

11 מחשבות על “סלומון טקה – מחשבות לאחר מותו

 1. קמיליה

  השאלה אינה האם נסיבות הריגתו של ההרוג האתיופי האחרון יוצר את "שעת הכושר" לה מתפללים צעירי העדה ונאורי החברה הישראלית .

  אני מתנגדת להערכתך שניתן בכלל לקדם את האינטרסים של העדה האתיופית וטובתה באמצעות איזשהן הפגנות / התפרעויות אלימות. להערכתי ההפך הוא הנכון. תהליך ההשתלבות של האתיופים בחברה הישראלית, שבמילא עתיד להימשך לפחות עוד דור או שנים, רק יתארך כתוצאה מארועי הימים האחרונים.

  שמחתי לגלות שדר' רועי צזנה אפילו הביא עדויות התומכות בהערכתי.

  מתוך הפוסט האחרון שלו על המשתנים המנבאים את הצלחת מטרות ההפגנה:
  ————–
  " … לקח שלישי: הפגנה היא התחלה טובה, אבל היא מובילה לשינוי אמיתי רק אם בעקבותיה מוקמים ארגונים ותנועות שמנצלים את ההפגנה כדי להניע שינוי אמיתי בפוליטיקה.

  נסכם.
  מחאות יעילות כוללות הפגנות-ענק, ללא-אלימות או חסימת כבישים. המחאות אמורות להתנהל באופן שמדגיש את הפטריוטיות של המפגינים ואת רצונם לשתף פעולה עם כל גורם לטובת שינוי הסטטוס-קוו, באופן שיסייע בסופו של דבר לחברה כולה. ובסופו של דבר, ההפגנות אמורות להיות רק יריית הפתיחה של המאבק. על מנת להוביל לשינוי, הן חייבות להביא להקמת ארגונים, תנועות, או אפילו אינדיבידואלים שייבחרו לכנסת ויקדמו את האג'נדה של המפגינים.

  אני רוצה להעלות נקודה אחרונה, בטון קצת קונספירטיבי: ממשלות משתמשות בכל המידע המדעי הזה אודות הפגנות ומחאות כדי לשרת את צרכיהן. פוליטיקאים יודעים היטב לשחרר דיווחים כוזבים לעיתונות כדי לגרום להפגנה להיראות אלימה יותר, למשל, וכך להפחית את התמיכה הציבורית במפגינים. במדינות מסוימות, הממשלה מסוגלת אפילו לדחוף את המפגינים לאלימות – גם אם זו לא הייתה כוונתם המקורית … "
  ———————————
  חשוב לציין שאיני תומכת בהשערה הקונספירטיבית של צזנה. גם סבב המחאה הקודם של האתיופים היה מאוד אלים.

  Liked by 1 person

  1. Georgvon1 מאת

   קמיליה:
   א. לא הבנתי את הפסקה הראשונה שלך.
   ב. בטח שניתן לקדם דברים על ידי הפגנות. זה מעלה סוגיות לסדר היום, מלכד קבוצה, מעיד על כוח על עניין חשוב ועוד.
   לא אתפלא אם הממשלה פה נתנה לאתיופים להתפרע בשביל שהעם יגנה את ההפגנה ולא יצטרף אליה ויגרום למפגינין להבין שלא מבינים אותם ושהם הגזימו.
   לא קראתי את המאמר של רועי, על אף שהוא שמור אצלי, אקרא בהמשך. תודה

   אהבתי

 2. קמיליה

  בפיסקה הראשונה טענתי ששום הפגנות לא ישפרו את מצב העדה האתיופית בישראל.

  אפילו אם יתלקחו לאחר אירועים אמיתיים של אפליה מזעזעת. וגם אם "כולם" (כולל מגלי החשדנות והעוינות כלפי קבוצת אוכלוסייה זו) יאלצו להודות שההרוג היה טלית שכולה תכלת והוא נרצח ללא כל עוול בכפו.

  להערכתי על האתיופים בארץ ללמוד מהנסיון העגום של גטאות השחורים בארה'ב, גטאות המוסלמים באירופה והמגזר הערבי והבדווי בישראל הטלת מורא על המשטרה היא בומרנג הפועל לבסוף לרעת שומרי החוק של אותה קהילה.או שעליהם ללמוד מהנסיון המוצלח של היהודים והמזרח אסייתים בארה'ב ובקנדה. ללמוד שהדרך להשתלבות מוצלחת תושג באמצעות שמירת חוק קפדנית, עבודה קשה והשקעה ברכישת השכלה מבוקשת במדינה מודרנית.

  המאמר המצורף של רועי צזנה *לא* טען שלהפגנות אין כל השפעה.
  אנסה לתמצת.
  הוא טען שהשפעתן תהיה חיובית אם :

  1. הן מרובות משתתפים (עבור עדה קטנה יחסית משמעות הדבר היא לגייס הרבה מאוד תומכים מחוץ לקהילה) כך שהפוליטיקאים מאוד מתרשמים מהכוח האלקטורלי של המפגינים וחשיבות הנושא עבורם

  2. הן לא יוצרות אנטגוניזם בציבור הרחב – להפך.
  הן לא אלימות, לא כוללות חסימת צירי תנועה + הן מבטאות פטריוטיות ורצון לשתף פעולה עם כל האחרים לטובת "הטוב המשותף לכולם".

  3. לאחריהן מוקמים ארגונים ועמותות הדואגים להמשך מימוש מטרות המאבק

  על פי מאמר זה, שמומלץ לקראו, ההפגנות האחרונות של האתיופים היוו בומרנג. הן רק יפגעו בתהליך ההשתלבות שלהם בכלל החברה הישראלית.

  Liked by 1 person

  1. Georgvon1 מאת

   תודה רבה על הבהירות, קמיליה, תענוג.

   קראתי את המאמר.

   ואכן אם בודקים תמיכה ציבורית קלאסית ותמיכה אלקטוריאלית צריך הפגנה בדרכי שלום. ואם רוצים להשפיע בטווח ארוך צריך התארגנות אזרחית. אם כי גם כאן יש הרבה מה לחקור שהרי הרבה ארגונים אזרחיים לא עושים הרבה.

   בכל מקרה, ברור שהפגנה שבאה בטוב לציבור מראה על הסכמה, אכפתיות והעלאת בעיה למודעות.

   ברם אם זה לא תמיד עובד אז עושים פרובוקציות, דואגים לעצבן שוטרים ויגרום לשוטרים להיות אלימים כלפיך וכך לזכות באהדה.

   ואם זה לא עובד אז עוברים להרתעה. כמו וועדי עובדים, עובדי נמל, ונהגי מוניות שיכולים בשביתה אחת ליצור נזק קשה למדינה.

   האתיופים כנראה לא יצליחו לאיים באינתיפאדה אבל הם כן יכולים להתחיל בסירוב אזרחי בסגנון של גנדי ולאיים כך על המדינה.

   בכל מקרה בשעת כושר טובה יותר לא כיוונתי להפגנה אלימה. אלא להפגנה במסגרת הלגיטימציה בדמוקרטיה הליברלית.

   אהבתי

 3. ethy ab

  שמחה שאתה קורא בבלוג של הגאון פרופ רועי צזנה.
  הגיזענות בארץ מחרידה. זה היה שעלו ילדי תימן שלא רצו לראות אותם ממטר. אחר כך יהדות מרוקו, העליה הרוסית שהכניסה כאן מעט תרבות משכילה ואחרת.
  והחרדונים שמי שלא שייך אליהם לא נספר.
  ההכתבה שהמדינה מכתיבה היום הגיע למצב מכוער ושמה דגש יתר על מי שלא סליחה לבן.
  מה ההבדל אם אפור ירוק סגול או כחול?
  זה ממש כמו שלא רוצים לראות אנשים עם מוגבלות ממטר.
  כל מי שלא עונה לקריטריונים של…… פסול?
  מדינה חשוכה.
  בתקווה שמשהוא יתעורר וישנה את הדיסקט.
  ולסוגיית היריה, אין סיבה ששוטר ירה ולא משנה במי או לאן.
  יש כדורי דמי. אני לא שופטת, ייתכן שהיה ארוע מחייב. אבל ואבל גדול,
  לאחרונה כל מי שצבעו לא לבן נעצר גם אם איננו אשם.
  ולא מעט יושבים בביתי כלא על לא עוול בכפם. אם בגלל קשיי שפה וניצולה לטובת מי שצריך לשמור על הצדק.
  הדג מריח מלמעלה.
  וכל זמן שהדיסקט לא ישתנה, צעירים רבים לצערי יורדים וירדו מהארץ.
  ישארו כאן עניי עירך, קשישים, בעלי מגבלה ויושבי האולימפוס שלצידם נתורי קרתא שלא מכירים במדינה.
  עצוב מאוד.

  אהבתי

 4. ethy ab

  השקיעו לא מעט, החוליה הראשונה השתקעה בקיבוצים חלקם דתיים.
  לימדו אותם עברית קריאה וכתיבה וחיים בעולם אליו הגיעו.
  אבל וכאן מגיע האבל הגדול.
  מי שסליחה לא לבן, לא נספר. כאן זה מתחיל ומסתיים.
  שכחו שהיו 12 שבטים. וישנם שטוענים שכל תושבי העולם הגיעו מאותו מקום אי שם.
  ייתכן שהאקלים שינה את הצבע בהתאם למקום המגורים כדי להגן.
  יש כל כך הרבה שאנחנו לא יודעים. רק לאחרונה גילו שתות אנח אמון איננו מי שחשבו, מצאו עיר ענקית לא הרחק מירושלים ועוד.
  לגבי דת, מה זו דת? הכתבה של "חכם" אחד דומיננטי שמסובב את אלו שלצידו וגוזל את כספם במסווה של…………
  בשבטים המאורים והאבוריגינים או האינדיאנים בצפון אמריקה, יש מנהיג אבל יש שיוויון לכולם בהרבה מישורים.
  לעומת זה באפריקה הזקנים מכתיבים את גבריותם של הצעירים סליחה
  בו בזמן שאת הנשים מענים "מילת נשים, והשורה ארוכה.
  דת זה כסף .
  מסורת זה משהוא אחר לדעתי.

  אהבתי

  1. GeorgVon1 מאת

   יוצא לפי דעתך, אתי, שלא שווה להביאם. בפועל אנשים רבים שנחשבים הגונים לכל העולם חוץ מהצבע השחור, נחשבים כעת גזענים. אם כן, עדיף היה למדינה ולסוכנות ולשאר הגורמים המופקדים על עלייה לא להכיר בהם כיהודים וכך לא להיחשב כגזענים.

   אהבתי

   1. ethy ab

    לא הבנת אותי,
    אני רותחת על הגיזענות .
    מי נתן ל"מנהיגים" את הגושפנקה לעשות אפליות בגין צבע ואחרים???
    משינאה צומחת רק שינאה. לצערי רבים חיים משינאה,גיזענות ומלחמות.
    כמו שליזה מינלי שרה כסף מסובב את העולם. כאן זה מתחיל ומסתיים.
    עצוב מאוד.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.