אתר הצלילה בים האדום 2019 The Red Sea Diving Resort


לאחרונה ראיתי סרט בנטפליקס בשם אתר הצלילה בים האדום 2019 The Red Sea Diving Resort ומתברר שהסרט עוסק במעללי כוחות הביטחון של המדינה של העם היהודי בארץ ישראל. מדובר בסרט נחמד שמספר את סיפורם השולי של השוליים פה – אורחינו האתיופים. אדגיש שהשם באנגלית הוא טוב מאוד, כי למילה Resort יש גם משמעות של מחסה ולא רק אתר נופש.

מדינת ישראל, משום מה, הקריבה רבות בשביל להביא אותם ארצה ונתנה להם אזרחות והטבות כלכליות רבות. ובכך הצילה רבים מהם ממוות, ומעניין מה היה השיקול הפוליטי.

בסרט רואים איך האתיופים בורחים ממלחמת האזרחים באתיופיה לסודאן ששם המצב גם לא היה הכי משופר בשלטון המושחת והרקוב במדינה. משם המדינה הישראלית מחליטה לאסוף אותם לארץ במגוון שיטות, בים ובאוויר. לא הכרתי הסיפור הזה, אני חשבתי שהגיעו לדיל מסוים עם  ממשלת סודאן שהרי היה באיזשהו שלב שבכירים בסודאן התירו למטוסים ישראלים לפעול שם. אולם מתברר שהיה קודם לכך פעילויות חילוץ ללא הסכמה ובצורה של הברחה – הברחת אדם. והיה תקופה אפילו שכרבע מהעולים מתו בטלאות הדרך – וזה מחריד.

הבימאות סבירה, לא משעמם לצפות בסרט, יש הרבה תנועה של המצלמה גם בסצנות רגועות, אולם הסרט גם לא מבריק. הסרט כן נחמד וחשוב מבחינת העלאת המודעות להעלאת המיעוט האתיופי לישראל. בעבר יצא לי לקרוא על ביתא ישראל ופלאשמורה, על אתיופיה הקיסרית בעידן הקולוניאלי ועל ראס אלולה, אולם כעת גיליתי זווית חדשה ומעניינת, ומהבחינה הזו ממש נהנתי. ומי שרוצה להרחיב המידע בנושא שיקרא על מבצע נמל הבית.

והמסר, לדעתי העניה. הוא שישראל מדינה טובה וצודקת שדואגת לשחורים מפני מוסלמים. וכמובן שבלי ארצות הברית זה לא היה קורה. וניתן לפרש שאין לנו על מי להשען, אלא על ארצות הברית. מזל ששם יש הרבה מאמינים באל. ואם הם מאמינים, גם אנחנו יכולים.

אז כשיש הפגנת התפרעות אלימה לא חוקית והרס מסיבי של רכוש יחד עם הצהרות שנאה וזעם נגד הלבנים פה, חשוב שנדע שהפוליטיקאים והפקידים שלנו ייבאו את הבעיה לפה לארץ. הם ברחו על נפשם והחליטו להגר לארץ ישראל בגלל מלחמת אזרחים ובפועל הביאו עמם שסע שיכול היפותטית להתפתח למלחמת אזרחים או לכל הפחות למהומות אלימות שיובילו לפגיעה בחיי אדם. זה סמלי. אנו מביאים העניין על נפשנו.

ואגב זה מצחיק שגם בישראל ובארצות הברית של אמריקה יש שחורים שהיו צריכים לסחוב אותם בתנאים קשים ובמסע נהרגו אחוזים רבים. אנחנו מדינת מהגרים כמו ארצות הברית וכן "ארץ נבחרת" כמוה במובנים רבים.

נ.ב. מבחינתי האתיופים, שלא התגיירו או שנולדו לכאלו שלא התגיירו, לא יהודיים כמונו עד שלא ישכנעו אותי אחרת, כמובן מי שהתגייר כבר, אגיד לו: ברוך הבא והוא יקבל יחס מכבד והוגן כמו שאני מצפה שאחרים יתנו לי. ואגב אפילו המדינה שלנו סירבה להעלות את חברי קהילת ביתא ישראל מאתיופיה במשך שנים רבות ולא הכירה בהם כיהודים עד אמצע שנות השבעים. וקראתי בהקשר הזה היכנשהו שהיו אתיופיים שהתחפשו לנוצרים בשביל להגיע ארצה. והעניין ממש רגע אירוני וסמלי…

19 מחשבות על “אתר הצלילה בים האדום 2019 The Red Sea Diving Resort

 1. arikbenedek

  כמה הערות:
  "מדינת ישראל משום מה הקריבה רבות" – מדינת ישראל מקפידה להציל יהודים בכל מקום בעולם, כשהיא יכולה או נדרשת. [ אגב, גם מצא חן בעיניי "כוחות הביטחון של המדינה שלהעם היהודי בארץ ישראל.". בניסוח הזה בולטת העמדה של: אני צופה מבחוץ, לא חלק מהמדינה של העם היהודי. ]

  " והיה תקופה אפילו שכרבע מהעולים מתו בטלאות הדרך – וזה מחריד." – והייתה תקופה אפילו, שכרבע מהעולים מתו בתלאות הדרך" – כיוון שאני מכיר אישית משפחה אחת שעשתה את הדרך הנוראה, , כולם מבחינתי יהודים.

  "והמסר, לדעתי העניה. הוא שישראל מדינה טובה וצודקת שדואגת לשחורים מפני מוסלמים." – רק היום או אתמול קראתי מאמר שלם שמסביר איך האתיופים הפכו ל- שחורים בדיבור בארה"ב, כי מבחינת הישראלים לעולם הם לא נתפסו כ"שחורים". שחור מבחינה מושגית, בטח בארה"ב הוא הנכסה של כינוי פוגעני והפיכתו לסמל פוליטי-חברתי-תרבותי. זה סמל של שחרור אישי מכבלי תודעה העריצה הלבנה, שאגב טראמפ קידם אותה 4 שנים. [ עליונות לבנה ]

  "ואגב זה מצחיק שגם בישראל ובארצות הברית של אמריקה יש שחורים שהיו צריכים לסחוב אותם בתנאים קשים ובמסע נהרגו אחוזים רבים. אנחנו מדינת מהגרים כמו ארצות הברית וכן "ארץ נבחרת" כמוה במובנים רבים." – אני מקווה שזה נכתב מבורות ולא מתוך השוואה מלאה לסחר העבדים שהתבצע לפני מאתיים שנים ואף יותר ברחבי העולם העתיק, הימי ביינמי ואף בעת החדשה. השחורים לא הגיעו מרצונם לארה"ב, חלק גדול מהיהודים ומהאתיופים שהגיעו לכאן באו מרצונם והיו מוכנים למות בדרך לכאן, כמו משה שמת על הר נבו. המשפטים שציטטתי הם עיוות היסטורי מוגזם.

  "מבחינתי האתיופים, שלא התגיירו או שנולדו לכאלו שלא התגיירו, לא יהודיים כמונו עד שלא ישכנעו אותי אחרת, כמובן מי שהתגייר כבר, אגיד לו: ברוך הבא והוא יקבל יחס מכבד והוגן כמו שאני מצפה שאחרים יתנו לי." – ומה עם לא יהודים מבריה"מ לשעבר? מהי עמדתך בנדון, או שיש להם צבע אחר ונכון שמתאים לך יותר?

  "ואגב אפילו המדינה שלנו סירבה " שינוי מפליא לאחר שקוראים את פתיחת הפוסט.

  אהבתי

  1. GeorgVon1 מאת

   אריק, מצטער שלקח לי זמן להגיב, הייתי צריך לקרוא בעיון ולהגיב. לא פשוט להגיב מהסלולרי לכמה הערות. הייתי צריך לפתוח מחשב, וזה לקח זמן.

   לא לכל ההערות יש לי מה להגיב ואני לא בהכרח בעל דעה בנושא.

   אגיב למה שאני חושב שאוכל לתרום.

   כמובן תודה רבה על ההערה הארוכה והמסודרת והמחולקת לפסקאות.

   לגבי נושא השחורים, גמני לא מזמן קראתי מאמר דומה ששנים רבות לא התייחסו בכלל ליהודי חבש כשחורים. למעשה היה פוליטיקה והחליטו להגיד שהם שחורים בשביל לעורר אהדה לצורך מסע גיוס כספים, ואז חששו שיגידו שהיהודים כולם שחורים ויהיה יותר אנטישמיות, אז חזרו להגיד שהם לא שחורים… ברור שהם שחורים וזה לא בושה להיות שחור. השאלה מה עושים עם זה.

   ואכן לא הייתה לנו עבדות בתקופה המודרנית של אתיופים, אולם אני מבין איך המילה אתיופי הופכת למילת השפלה, כמו המילים יהודי, חרדי ודתי, בהקשר מסוים של גנאי שוני ונחיתות.

   לא אמרתי שזו השוואה מלאה, ויש היבטים מסוימים שדומים שכבודו לא מתכחש לכך.

   לגבי לא יהודים מברית המועצות, מבחינתי: א. לא להביא עולים יותר, נקודה. ב. רוסי שהיגר לארץ לא על פי החוק ואין לו מוצא יהודי לא צריך להיות פה. וגם אם יש לו מוצא יהודי, אולם הוא לא יהודי לפי ההלכה, אני לא מכיר בו כיהודי. על אף שאני מודע לכך שיש דעות בעבר שאמרו שהיהדות מגיע מהאב.

   כל קבוצה שתתיימר להגיד שהיא יהודיה ללא מקור ברור ומקובל עלי, היא לא תקבל את הסכמתי ליהדותה. לא משנה הצבע שלה. ביהדות שאני מכיר אין קטגוריה של צבע עור או גזע כלפי הכרה ביהדות.

   ואכן המדינה סירבה להכיר בהן כיהודים במשך זמן רב, ומעניין מדוע היא שינתה את דעתה, מעניין מאוד מה הייתה הפוליטיקה בנושא.

   Liked by 1 person

   1. arikbenedek

    לפני הכל – תודה על שינית לי, ובאריכות. זה בסדר גמור שאתה לוקח את הזמן, ולא "דבור למחשב". חשוב הדיאלוג, לא חשוב פער הזמן בין רפליקה לרפליקה, או בין הדברים הנאמרים.
    לצערי, ממש ממש לצערי, הכל הפך פוליטי. הערכים הוסבו לעמדות פוליטיות. העמדות שהצגת הן בנות שיח מבחינתי, ולשמחתי אינך סגור לדיון. לדעתי זה הכי הכי חשוב.

    Liked by 1 person

    1. GeorgVon1 מאת

     בשמחה. אתה מזכיר לי שיש לי חלום לכתוב פעם על סוגיות שונות שבהן החלפתי דעה.

     להלן רשימה חלקית שאני בטנה כעת: תפיסת האל, תקשורת עם האחר, אלטרואיזם ואגואיזם, קבלה, מיסטיקה, התנתקות, בן גוריון – מבצע קדש, הפקרת הרובע, בגין, נאציזם, תוכנית מדגסקר, אנרכיזם, אמריקה ועוד ועוד

     אהבתי

      1. GeorgVon1 מאת

       חח. נראה שאתה מתעניין בתקשורת. נלך על זה.

       בשעתו חשבתי שיש דיאלוג בין אנשים. נורא פשוט, אני רוצה משהו, מדבר על זה, הצד השני אולי רוצה אותו הדבר או פשוט נחמד ומוכן להקשיב. בסופו של דבר יש כאן שני צדדים בשיחה הפתוחים בדרך כלל ומושפעים.

       כיום התפיסה שלי שהאדם לא יודע כלום מלבד עצמו, למעשה הצד השני יכול להבין רק דרך הבועה שלו ואולי הוא מדמיין אותי ואני אותו.

       כתוצאה מכך אני מפנים שהתקשורת פחות משפיעה, פחות חשוב לריב ולהתעצבן.

       אם רוצים חיים נחמדים מדברים נחמד, אם רוצים כוח שוטפים מוח, כמו במפלגות, פרסום ושאר עולם השליטה החברתית.

       למעשה האדם בודד ואין תקשורת ברורה מוכחת מעבר לתפיסת העצמי במרחב במגע עם האחר.

       ועדיין זה לא אומר שאין לנו אינסטינקטים, אנו יכולים לראות סרט ולהתגרש, לפגוש חבר ולשמוח ולהתקל בעני חולף ולתרום לו ארוחה.

       Liked by 1 person

       1. arikbenedek

        התחלה מעולה לשיחה. תרשה לי לעת עתה לדחות מתן תשובה, כי עוד מעט אני נכנס לדיון ארוך ומשעמם בזום, ואח"כ מרוב שעמום ועייפת בטח אלך לישון 🙂 מבטיח תשובה ארוכה ומנומקת לגמרי.

        Liked by 1 person

       2. arikbenedek

        אני חושב שאפילו לפי הדוגמה שהבאת בראשית דבריך, יש טעם לשאול לאיזה סוג של תקשורת אנחנו מתכוונים, כשאנו משתמשים במילה הזו.
        דומני שתקשורת אינסטרומנטלית מהסוג: תביא לי כוס קפה, בבקשה קיימת והיא כלכך בסיסית, וגם אצל החיות היא מתקיימת. ללא תקשורת כזו [ בין אם במלים, מחוות גופניות, פירומונים, צלילים, חומרים כימיים וכו' ] לא היו חיים בעולם, ולמעשה לפי סיפור הבריאה היהודי, החומר נוצר באמצעות יחידת הבסיס האנושית של תקשורת – צירוף צלילים נושא משמעות. [יהי אור!]
        התפיסה שהאדם נמצא רק בתוך הגולגולת שלו, התודעה שלו "חסומה" הן כלפי פנים והן כלפי חוץ, למעט מידע הנכנס באמצעות החושים, נמצאת חזק מאוד אצל קאנט, גם ד'קארט בנוסחת היסוד שהגדירה את האדם מחדש כסובייקט תלוי רק בעצמו: Cogito ergo sum – אני חושב אני קיים . אבל אלה אנשים שראו באינטלקט את שיא הקיום האנושי, לא שמעו מעודם על פרויד [ ואיך ישמעו 😉 ].
        אני מאמין שיכולת ההזדהות שלנו, היכולת של בני אדם להעניק משמעות משותפת לקבוצות צלילים או לנגינת צלילים אלו מאפשרת תקשורת יותר מרק בסיסית. תראה – מלים הן סמלים אינטלקטואליים, רגשיים חזקים מאוד. קהילת שיח, כל קהילת שיח מקיימת דיאלוג בשתי רמות לפחות: ברמה הקונטטיבית [ משמעות המקובלת על כל בני קהילת השיח, כך שמרגיש, שולחן, חללית וטיארה מתפענחת כאותו הדבר אצל כל דוברי העברית], ובדרך הזו גם אתה ואני מתקשרים עכשו.
        הרמה השניה היא הרמה הרגשית, התרבותית – אותן משמעויות שאנחנו מוסיפים למילה, לסימן, והפעלת הסמל/הסימן מעורר בנו תגובה מעבר לענין השכלתני. למשל, וסליחה על הפוליטיקה: שמאלן היא מילה שמסמנת באופן פשוט אדם בעל דעות או עמדות. בישראלית של היום המילה מכילה בתוכה משמעויות רבות – החל מהערכה וכלה במיאוס וברצון להרוג. במלים אחרות, הדיעה שכל אחד מאיתנו הוא סובייקט המפנטז שהוא מתקשר, לא ממש מדויקת, כי בהיותי יכול להפעיל אותך באמצעות מילה, סימן, סמל אני מתקשר אתך מיידית, הישר למוח ולעולם הפנימי שלך.
        וכמובן לא נשכח את המשמעויות הכי אישיות שיש לו בעקבות מלים, שפעמים רבות איננו מבינים למה ומדוע. בנקודה הזו אני מסכים אתך, שלא תיתכן תקשורת באמת, או תיתכן אבל רק באופן חלקי.
        "למעשה האדם בודד ואין תקשורת ברורה מוכחת מעבר לתפיסת העצמי במרחב במגע עם האחר." – אם תוכל להרחיב טענה זו אשמח, כי כמו שהיא כתובה אני לא ממש יודע איך להתיחס אליה.

        אהבתי

        1. GeorgVon1 מאת

         אז כך, אי אפשר להוכיח שיש תקשורת מכבר לדמיון. וכשמישהו מבקש ממני מידע כגון מה השעה, אני תמיד אענה לו וזה כמו מצמוץ העין… פעולה בלתי נשלטת.

         ממילא אין הוכחה להשפעת התקשורת, ברם האינסטינקט שלי גורם לי לחוש שזה כן עובד וכך אני פועל.

         לפיכך, אני רגוע ולא נבהל ממילים ומאידך מנהל דיונים מתורבתים.

         Liked by 1 person

         1. arikbenedek

          אבל אם הוא מבקש ממך דבר מה- זו התקשרות, אם אתה נענה – הרי זו תגובה תקשורתית. אני לא מצליח לרדת לסוף דעתך, כי מהתשובה שלך עולה שכן יש תקשורת.
          ברור שתקשורת משפיעה ולו בענייני צרכי בסיס של הגוף ושל המין הביולוגי[הפרייה, התרבות].
          לגבי בהלה ממלים – לא הצלחתי לשכנע אותך שמלים הן סמלי נפש עמוקים. טוב

          אהבתי

          1. arikbenedek

           הבנתי – עצם היותך קיים מוטל בספק, אבל כיוון שאתה קרטזיאני-משהו, אתה מוכן לקבל את עובדת קיומך, אבל כל שאר הדברים, אולי הינם, כמו שד'קארט קרא להם – שדים מתעתעים. אם אנחנו נמצאים כאן, בשיחה על תקשורת, ברור שאין לנו מוצא מזה לשום מקום. מה שקוראים היום בלימודי מלחמות ואיומי מלחמה – משחק סכום אפס. אולי תסכים, אני מקווה שאתה מתקשר עם עצמך, יש לך דיבור פנימי עם עצמך, אז ישנה תקשורת אבל היא אינרטאינדווידואלית ולא אינטראינדווידואלית, בסדר. לפחות יש עם מי לדבר, לא?!

           Liked by 1 person

 2. empiarti

  זה התחיל כפוסט ביקורת על סרט והמשיך והסתיים כפוסט גזעני ומכוער. ההשוואה לשחורים בארה"ב היא אומללה. השחורים הובאו כעבדים לארצות הברית. הם נעקרו מביתם וזכו ליחס יותר אכזרי מאשר בעלי חיים. הם לא ביקשו לחיות בארה"ב, לא היתה להם כל זיקה לארה"ב או לארצות האחרות שאליהם הובלו.
  יהודי אתיופיה הם חלק בלתי נפרד מהעם שלנו, ולא פחות יהודים (עוד לפני שהתגיירו) מאשר – נניח – רוב רובם של עולי חבר העמים. הדבר היחיד שמניע אנשים כמוך הוא גזענות. טוב עשתה ישראל שהנהיגה מבצעי הצלה – חלקם סודיים וחלקם רשמיים – כדי להביא ארצה כמה שיותר מיהודי אתיופיה, וחבל שלא עשו ועושים עוד יותר.

  אהבתי

  1. GeorgVon1 מאת

   אמפיארטי,

   א. איני יודע מה גזעני פה. חצר לי שאתה חש כך.

   ב. ההשוואה לשחורים קיימת בדרגה מסויימת. לא אמרתי שזו השוואה מלאה.

   ג. לגבי הזיקה שהאתיופים חשים לארץ ישראל, אני לא מתווכח עם כך.

   ד. יש עוד מיליונים בעולם הטוענים שהם יהודים והמדינה לא מכירה בהם ואני לא חושב שזה בגלל גזענות.

   אתה מוזמן לקרוא על יהודי האיגבו או העבריים השחורים. יש ערך נחמד בויקי: קבוצות הטוענות למוצא יהודי.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.